11 грудня 2023 року кафедра конституційного, адміністративного, екологічного та трудового права Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого в он-лайн форматі провела круглий стіл, присвячений 75-й річниці з дня ухвалення Загальної декларації прав людини.
У заході взяли участь науково-педагогічні працівники кафедри (завідувач кафедри Божко В.М., доценти Полховська І.К., Кущ О.О., Любченко О.О.), а також студенти другого й п’ятого курсів Полтавського юридичного інституту, випускники інституту.
У вітальному слові доц. Полховська І.К. наголосила на значущості Загальної декларації прав людини як універсального стандарту закріплення основних прав людини. В умовах війни надважливо пам’ятати і говорити про людську гідність як основу прав і свобод; намагатися використовувати усі міжнародні й національні механізми для гарантування і захисту прав людини.
З доповіддю на тему «Права людини та міжнародне гуманітарне право: баланс та контраст» виступив випускник Полтавського юридичного інституту, нині асистент Університету Тарту, молодший співробітник Міжнародного Інституту гуманітарного права Ярослав Галєєв. У його доповіді основна увага була спрямована на наступні питання: співвідношення прав людини і міжнародного гуманітарного права; пошук ідеальної моделі їх збалансування у сучасному світі; аналіз практичних кейсів порушення й захисту прав людини під час збройних конфліктів в Іраку, Уганді, Грузії; практиці діяльності міжнародних судів, зокрема Міжнародного кримінального суду та Європейського Суду з прав людини.
Під час жвавої дискусії обмірковували перспективу розгляду справ щодо збройної агресії рф на територію України в міжнародних судових інстанціях та механізмі можливого примусового виконання такого рішення.
Наприкінці заходу завідувач кафедри Божко В.М. констатував, що Загальна декларація прав людини – джерело права у цивілізованих народів та держав. Ті ж країни, котрі здійснюють збройну агресію на територію сусідніх держав, важко віднести до цивілізованих. Тому цивілізованому суспільству слід впровадити ефективніші інструменти примусу порушників міжнародного правопорядку до юридичної відповідальності.