Відбулася ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція “Адаптація правової системи України до права Європейського Союзу”

Надрукувати Надрукувати

23 листопада 2017 року у Полтавському юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого відбулася  ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція на тему: «Адаптація правової системи України до права Європейського Союзу: теоретичні та практичні аспекти». Науковий захід проводився у межах реалізації Програми правової освіти населення Полтавської області з метою вивчення та впровадження в Україні кращого зарубіжного досвіду захисту прав громадян і відбувається у Полтаві вже другий рік поспіль. 

 Співорганізаторами конференції стали вищі навчальні заклади та державні установи, серед яких Полтавський юридичний інститут Національного юридичного університету
імені Ярослава Мудрого;
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області; Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Українська асоціація європейських студій; Програма радників з питань ВПО Міністерства соціальної політики.

Відкриття заходу відбулося за участю директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, канд. наук з держ.упр. Олександра Черчатого; заступника директора Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, канд. юрид. наук, доц.  Олександра Лемешка; заступника Полтавського міського голови  Віталія Нікіпєлова; виконавчого директора Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування  Володимира Микійчука;

DSC_1926

Учасників конференції також привітали Олег Тимченко, начальник Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, Іван Клочко, начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області. Зачитано також привітання учасникам конференції від болгарських колег та від керівництва одного зі співорганізаторів – юридичного факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна.

viber image333

 Науковий захід зібрав спільноту науковців, представників вітчизняних органів судової та виконавчої влад, органів місцевого самоврядування, а також системи безоплатної правової допомоги з міст Полтави, Києва, Львова, Харкова, Одеси, Дніпра, Кривого Рогу, Запоріжжя та інших міст України, а також із Республіки Болгарії та Грузії.

DSC_1986   Усього у роботі конференції взяли участь  понад 180 учасників, у тому числі: 30 докторів наук,  59 кандидатів наук, 30 представників органів влади, 40 аспірантів та здобувачів, а також студенти і магістранти. 

    «Тематичні напрями роботи конференції є актуальними, адже наразі в Україні триває процес адаптації вітчизняної правової системи до права Європейського Союзу, що зумовлене євроінтеграційними прагненнями нашої держави, а також суспільними викликами щодо необхідності розбудови вітчизняної демократичної, правової держави. А це, в свою чергу, потребує наукових розробок, які забезпечать підгрунтя для такої адаптації, проаналізують існуючий стан, ризики, спрогнозують можливі наслідки» – зазначив Олександр Черчатий під час відкриття конференції.

DSC_1994

 «Обираючи тематику конференції,  організатори виходили  з того, що на сучасному  етапі політичного, суспільного та економічного розвитку України адаптація національного законодавства до права ЄС має особливу значущість та актуальність, оскільки з цим процесом пов’язане не лише створення відповідної правової бази для набуття майбутнього членства України у складі  ЄС, але й для досягнення інших не менш важливих для нашої держави цілей: насамперед створення належного підґрунтя та рушійної сили задля реалізації правової, адміністративної, та судової реформ;  розбудови громадянського суспільства і справжньої демократії» – повідомив Олександр Лемешко під час відкриття заходу.

DSC_1784

Роман Петров, доктор юридичних наук, професор, завідчувач кафедри міжнародного права і спеціальних правових наук Національного університету «Києво-Могилянська Академія», Президент Української асоціації європейських студій, розкрив актуальні проблеми, що виникають під час адаптації правової системи України до права Європейського Союзу. 

viber image11

 Під час пленарного та секційних засідань науковці, представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, навчальних закладів та системи безоплатної правової допомоги обговорили теоретичні та практичні аспекти адаптації вітчизняної правової системи до права Європейського Союзу.

Учасники конференції висловили свої міркування й щодо можливих шляхів модернізації системи надання безоплатної правової допомоги в Україні відповідно до європейських стандартів  та про можливі шляхи удосконалення стандартів якості надання правової допомоги в Україні. З доповідями щодо цих питань виступили  керівники системи безоплатної правової допомоги із Полтавської, Сумської, Харківської та Луганської,  Львівської областей, міст Києва та  Охтирки, які, на прикладі діяльності Регіональних та місцевих центрів з надання БВПД, розповіли про напрацювання фахівців та перспективи у подальшій роботі. Оприлюднено також було підсумки реалізації на Полтавщині наукового проекту «Вивчення та впровадження зарубіжного та вітчизняного досвіду функціонування системи надання правової допомоги» (2016-2020 роки).

DSC_2055

viber 44image

DSC_2174

viber 45imageСкладнощі імплементації вітчизняного публічного права до Acquis Європейського  Союзу, перешкоди на шляху приведення у відповідність вітчизняного приватного права до права Європейського Союзу та європейський досвід правового регулювання внутрішнього переміщення населення розкрили доповідачі під час пленарного засідання та у рамках діяльності відповідних секцій. 

Жваве обговорення викликала доповідь Богдана Дерев’янка –  проф. кафедри господарсько- правових дисциплін Донецького юридичного інституту МВС України (м. Кривий Ріг), д.ю.н., щодо наближення законодавства про операції з криптовалютою України до законодавства окремих Європейських  держав. Учений наголосив на необхідності внесення до чинного законодавства низки змін щодо регулювання операцій з криптовалютами та запровадження відповідальності за його порушення.

DSC_2230 Конференція пройшла у форматі жвавої дискусії, під час якої обговорені проблеми щодо адаптації законодавства України до права Європейського Союзу та шляхи їх подолання.

Серед учасників конференції  – Наталія Мельничук – Уповноважена з прав людини Управління Національної поліції України в Полтавській області, яка наголошувала на існуючих проблемах захисту прав людини в Україні та Європейському Союзі. 

DSC_2162

 Цікавою була й доповідь Альфреда Кураташвілі (Грузія), доктора юридичних, економічних та філософських наук, професора Грузинського технічного університету, Президента Міжнародної академії соціально-економічних наук, Президента Міжнародної академії політичного менеджменту та Президента Міжнародної академії юридичних наук. Науковець наголосив на необхідності адаптації правової системи України та Грузії до прав людини.

На закінчення конференції Наталія Гуторова, директор Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, доктор юридичних наук, професор, підсумувала, що формат науково-практичної конференції якнайкраще дозволяє поєднати зусилля теоретиків та практиків, а тому дозволяє запропонувати дієві кроки на шляху адапації вітчизнянної правової системи до права Європейського Союзу, у тому числі й щодо забезпечення  права громадян на якісну правову допомогу як одного із засадничих конституційних прав людини і громадянина. Директор інституту подякувала всім учасникам конференції за плідну роботу та побажала їм подальших успіхів.

DSC_2275

  Матеріали конференції надруковані у збірнику в рамках реалізації обласної Програми правової освіти населення на 2016-2020 роки.

Учасникам конференції роздані також інформаційні матеріали про систему надання безоплатної правової допомоги.

Ознайомитися  Програмою конференції та Збірниками (ч.1 та ч.2)  у PDF -форматі Ви можете за посиланнями нижче.

Програма конференції
Збірник. Том № 2
Збірник. Том № 1