МАЙСТЕР-КЛАС З МІЖНАРОДНОГО ПРАВА У ВИКОНАННІ О. П. ЄВСЄЄВА

Надрукувати Надрукувати

24 листопада 2017 року Полтавський юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого відвідав із майстер-класом з міжнародного права к.ю.н., доц, науковий консультант судді Конституційного Суду України – Олександр Петрович Євсєєв. Доповідач обрав дуже актуальну тему виступу: «Правосуддя для Сирії: невиправдані сподівання».

1Гуторова Н. О.

Наталія Олександрівна Гуторова під час представлення гостя відзначила, що для Полтавського юридичного інституту візит такого відомого українського науковця є дуже важливим і подякувала Олександру Петровичу за те, що він погодився виступити перед студентами та професорсько-викладацьким складом інституту. Також директор ПЮІ відзначила актуальність теми виступу та підкреслила важливість для студентів опанування знаннями про перспективні механізми вирішення збройного конфлікту в Сирії, а також проведення паралелей із вирішенням конфлікту на Донбасі і в Криму.

На початку виступу Олександр Петрович Євсєєв подякував директора ПЮІ Гуторову Н. О. та асистента кафедри кримінального та адміністративного права і процесу ПЮІ Бруслика О. Ю. за запрошення. Спікер побажав розвитку і процвітання Полтавському юридичному інституту, а студентам успіхів у опановуванні складних концептів правової науки і практики.

3. Олександр Петрович

  Олександр Петрович під час доповіді розповів про зародження, причини виникнення конфлікту, хід революції та громадянської війни в Сирії. Детально розповів про роль сім’ї Башара Асада в збройному конфлікті та особливості релігійного протистояння в середині сирійського народу (алавіти vs. суніти). Також Олександр Петрович розповів про сторони, які беруть участь в  конфлікті та про рівень їхнього включення в цю близькосхідну війну. Зокрема, лектор зазначив, що міжнародною неурядовою організацією «Human Rights Watch» було складено рейтинг сторін у сирійському конфлікті, залежно від кількості вчинених ними військових злочинів та злочинів проти людства. Перше місце в цьому злочинному чарті займають урядові війська Сирійської армії Башара Асада, друге – війська сирійської опозиції, третє – війська ІДІЛ, четверте – повітряно-космічні сили РФ, п’яте – авіація США.

Говорячи про перспективи створення міжнародних судових органів, які б могли розслідувати злочини, що були вчинені під час війни в Сирії, Олександр Петрович виділив чотири можливих дієвих варіанти:

  • Ратифікація Сирією Римського статуту або прийняття Резолюції Ради Безпеки ООН, щодо розповсюдження юрисдикції Міжнародного кримінального суду на конфлікт у Сирії.
  • Створення «гібридного трибуналу» по розслідуванні злочинів, що вчинялися в Сирії.
  • Створення спеціального міжнародного трибуналу, накшталт Міжнародного трибуналу по колишній Югославії, але в даному випадку юрисдикція подібного трибуналу має розповсюджуватися на всі близькосхідні конфлікти, які відбувалися там останнім часом.
  • Діяльність квазіпрокурорської міжнародної інституції, яка була створена відповідно до Резолюції Генасамблеї ООН від 22 грудня 2016 року щодо створення Міжнародного незалежного механізму для сприяння розслідуванню та кримінальному переслідуванню тих, хто відповідає за найбільш серйозні злочини перед міжнародним правом, що здійснені у Сирії починаючи з березня 2011 року. Завданням останнього є зібрання інформації стосовно вчинення злочинів конкретними особами і передача таких даних до національним правоохоронних органів, або до Інтерполу, які вже мають займатися арештом і притягненням до відповідальності таких злочинців у національних судах країн в яких вказаних осіб буде затримано. Олександр Петрович наголосив, що цей механізм уже почав працювати і посприяв засудженню двох осіб в Швеції та двох в Німеччині за вчинення міжнародних злочинів у Сирії. Ще стосовно двох осіб проводиться розслідування у ФРН.

 

Олександр Петрович висловив сподівання, що в найближчому майбутньому закінчиться війна в Сирії, а з нею і страждання мирного населення в цій донедавна прекрасній мальовничій країні Близькосхідного регіону, в той час як міжнародне право зможе виробити судовий механізм, який допоможе притягнути до відповідальності винних у вчиненні міжнародних злочинів під час війни в цій країні.

На завершення свого виступу, Олександр Петрович подякував за увагу і побажав всім присутнім миру в Україні.